Jak wybrać ekologiczny nawozy?

Jak wybrać ekologiczny nawozy?

Nawozy sztuczne są produkowane od wielu lat i zyskują coraz większą popularność. Mają one pomóc oszczędzić czas, który spędzamy na produkcji nawozu naturalnego oraz spowodować spory wzrost naszych roślin. Są zamiennikiem wielu preparatów, które możemy sporządzić samemu. Z pewnością warto skorzystać z nich w sytuacji, gdy nie mamy możliwości zrobić nawozu naturalnego. Jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę aktualne trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy możemy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas sporo poświęcenia. Czy przyniesie również konkretne korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, albowiem bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zachwycające.

Jakie rodzaje nawozów naturalnych wybrać? 

Wyróżniamy kilka fundamentalnych typów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeżeli stworzyliśmy na działce kompostownik, właściwie większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj rozmaite resztki organiczne, jakie wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj wszelkie skórki po owocach, szczątki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po pielęgnowaniu grządek. Po paru tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, aby przemieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest niezwykle dobrym i cennym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu i przekopuje, ażeby przeniknął w glebę.
  • Popiół – produkt uzyskiwany po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w procesie fermentacji roślin, zazwyczaj stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę umieszczamy w beczce i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – świetny materiał do nawożenia oraz ściółkowania.

Jakie są zalety stosowania nawozów organicznych?

Dzięki stosowaniu nawozów uzupełniamy podłoże w istotne składniki pokarmowe oraz wartościową próchnicę. Wartościowe elementy przenikają w podłoże w sporo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, dłużej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na szkodliwe substancje. Są w całości przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł. Kategorycznie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw i owoców, jakie są bardziej wytrzymałe na nawet silny kompost lub obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to w ogóle takie łatwe, potrzeba dużo obserwacji oraz wyczucia, aby zrozumieć zapotrzebowanie określonych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, jakich nie wynajdziemy w nawozach sztucznych.

Zasady wykorzystywania nawozów ekologicznych

Jak nadmieniono wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym dojrzewa oraz wymaga innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy dopilnować, ażeby każda dostała tyle pokarmu, ile wymaga, ponieważ nadwyżka nawozu może przyczynić się do zniszczenia rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki sprawia, że roślina obfituje we wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony. Wśród najczęstszych błędów jest na przykład nierównomierne rozkładanie nawozu. Jeśli zrobimy to zbyt niedbale, roślina zostanie przygnieciona i nie będzie mieć takiej możliwości wzrostu. Nie mogą także poprawnie pobierać składników z podłoża. Oprócz tego pamiętaj, żeby nie nawozić roślin zbyt późno. Najlepiej zrobić to w okolicy lipca, ponieważ dzięki temu plony mają szansę rozwinąć się przed nadejściem mroźnych dni.

Tagi artykułu
Informacje
Dodany przez użytkownika: Mieczysław Szewczyk
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Dodaj komentarz
Komentarze
Leon Sobczak

Będąc dzieckiem mieszkałem na wsi i do pielęgnacji roślin używaliśmy tylko i wyłącznie produktów naturalnych.

Oceń
  • 1
  • 0
Więcej od Mieczysław Szewczyk
Jak wybrać ekologiczny nawozy?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Tematyka: Dom i ogród