Maszyna do szycia – ale jaka? Poznaj modele maszyn!

Maszyna do szycia – ale jaka? Poznaj modele maszyn!

Chcąc szyć na pewno potrzebna jest maszyna do szycia. Do dyspozycji mamy nadzwyczaj dużą liczbę przeróżnych rodzajów maszyn, więc powinno się poznać je wszystkie i zdecydować się na taką, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Jednak nie ma takiej maszyny, która zrobiłaby wszystko, wobec tego może się okazać, że będziesz potrzebować więcej niż jednej. Zacznij szyć i kreować, a z pewnością dostarczy ci to dużo radości!

Stebnówka

Może się wydawać, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma ona jedynie jeden ścieg, prosty. Niewielką liczbę możliwości rekompensuje niezawodność, moc i bardzo dobra jakość wykonania. To właśnie stebnówkę stosujemy do szycia skór lub innych grubych i twardych materiałów. Świetnie sprawdza się do szycia torebek i plecaków, taki typ maszyny można znaleźć u szewca czy kaletnika.

Maszyna wielofunkcyjna

W tym momencie jest to najbardziej uniwersalna z maszyn do szycia w domu. Do wyboru jest kilka typów ściegów. W zależności od modelu taka maszyna może być mechaniczna lub elektroniczna – komputerowa, gdzie wybór rodzaju, długości oraz szerokości ściegu ustawia się za pomocą panelu elektronicznego. W przypadku maszyny mechanicznej sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł oraz przycisków, jej zaletą jest na pewno niższa cena. Liczba programów oraz ściegów jest zróżnicowana w zależności od modelu, może ich być zaledwie kilka albo kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających granicę materiału. Jest stosowana do scalania, wykańczania i obszywania tkanin oraz dzianin. Takie maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery albo pięć nitek, przechodzących każda przez swój osobny chwytacz. To rewelacyjne uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet jeżeli jest ona wyposażona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż, który wyrównuje oraz ścina brzegi przeszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej nazywany renderką

Tworzy ścieg drabinkowy, który pozwala na trwałe i efektowne scalanie materiałów, w szczególności dzianin. Dosyć podobna do overlocka, jednakże przeszywa materiał nie po brzegu, ale po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Wykończenie tego typu ma większość dostępnych w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni czy brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka i coverlocka, to jest dopiero maszyna! Wygodny sprzęt dla osób, które szyją dużo i często, w szczególności dzianiny. Taka maszyna często ma dodatkowo opcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Nie jest dużo większa niż overlock. Dzięki dużym możliwościom doboru ściegów, wyboru różnej liczby nitek oraz igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecinnych spodenek, po atrakcyjne sukienki czy nawet bluzy z kapturem o skomplikowanej konstrukcji.

Maszyna kieszonkowa

To nowinka - gadżet, który da się zabrać ze sobą w podróż służbową, na urlop, jak również wykorzystać do niewielkich napraw. Niestety, bardzo trudno jest zachować prostą linię ściegu, więc nie zastąpi ona pełnowymiarowej maszyny w szyciu rozmaitego typu materiałów.

Hafciarka

Do zdobienia materiałów (ale nie do szycia) – maszyna typu hafciarka pozwala na tworzenie unikalnych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin oraz dzianin. Obecnie dostępnych jest wiele różnorakich hafciarek komputerowych, dających możliwość zrobienia nieskończenie dużej ilości wzorów z zastosowaniem wielu kolorów nici. Rezultat może być fantastyczny –  posiadacz maszyny do haftowania ma nieograniczone możliwości do działania!

Tagi artykułu
Informacje
Dodany przez użytkownika: Lucjusz Wójcik
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Więcej od Lucjusz Wójcik
Maszyna do szycia – ale jaka? Poznaj modele maszyn!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tematyka: Technologia i Internet