
Na czym polega proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?
Zakup nieruchomości jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Jednak wiąże się to z dużymi kosztami teraz oraz przez większą część życia, jeżeli weźmiemy kredyt hipoteczny w banku. Niejednokrotnie nie ma innego wyjścia, chcąc mieć swoje cztery ściany. Dlaczego koszty są tak duże? Zaciągając kredyt w banku, decydujemy się na oddanie kapitału wraz z odsetkami. Do tego dochodzą ubezpieczenia jak ubezpieczenie mieszkania lub na życie.
Dlaczego warto uzbierać wkład własny?
Wkład własny jest nagromadzonymi indywidualnie pieniędzmi przez potencjalnego kredytobiorcę, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie koronawirusa coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości wyceny nieruchomości. Całkowita suma, która stanowi wkład własny, jest przelewana sprzedającemu nieruchomość. Może być to przedsiębiorca działający w branży deweloperskiej, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.
Co może zostać wkładem własnym?
Istotne jest to, że wkładem własnym mogą być inne elementy majątku niż nagromadzone na koncie pieniądze. Jeśli w planach jest budowa domu, to w banku naszym wkładem własnym, może okazać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Świetnym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki finansowe z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na rzecz wkładu własnego.
Ile czasu może trwać okres trwania kredytu?
To pytanie jest złożone, ponieważ banki biorą pod uwagę wiek dłużnika i czas, w którym zamierza przejść na świadczenia emerytalne. Zazwyczaj czas trwania kredytu hipotecznego oscyluje w granicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym mniej czasu pozostało do jego spłaty. Warto mieć świadomość tego, że banki mają różne limity maksymalnego wieku, do którego może być udzielony kredyt. Z tego powodu powinno się sprawdzić przed złożeniem wniosku kredytowego.
Czy mogę spłacić kredyt hipoteczny szybciej?
Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest możliwa. Kredytobiorca nie potrzebuje zgody banku, aby móc to zrobić. Jednak w umowie kredytowej może być klauzula, która informuje nas, że wcześniejsza spłata nakłada na nas potężne prowizje. Dzieje się tak, ponieważ bank traci swoje dochody, które są z odsetek. W takim momencie należy się zastanowić, czy warto zdecydować się na taki krok, czy może lepiej co miesiąc nadpłacać raty!
Dodaj komentarz
Komentarze
Brak komentarzy