Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie domu?

Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie domu?

Nabycie domu jest uciążliwym i czasochłonnym procesem. Często okazuje się, że aby kupić swój wymarzony dom, musimy poprosić bank o kredyt hipoteczny. Jest to spłacanie przez większość naszego życia. To wszystko powoduje, że decyzja nie należy do łatwych. Do zakupu trzeba podejść z głową i konkretnie. W dzisiejszym wydaniu prezentujemy pułapki, które mogą na Ciebie czyhać, jeżeli nie jesteś ich świadomy! Zapraszamy.

Zapoznaj się ze stanem prawnym posesji, którą chcesz zakupić!

Podstawowa i bardzo ważna rzecz – zawsze sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pewność, że dom sprzedawany jest legalnie oraz np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeżeli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z profesjonalistami. Możesz też skorzystać z usług polecanego i wypróbowanego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Zapoznaj się z infrastrukturą, która jest w pobliżu domu!

W większości przypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, skutkiem tego konieczne jest dokładne zastanowienie się nad wyborem i wybieganie trochę w przyszłość. Dlaczego? Jeżeli dom ma nam służyć przez resztę życia, należałoby przemyśleć jego położenie, czy zawsze będzie dla nas dogodne oraz zastanowić się, czy będzie dla nas odpowiedni na starość. Jeśli zamierzasz powiększyć rodzinę, to także trzeba mieć na uwadze przy planowaniu rozlokowania pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz także sprawdzić różnorodne opcje dostępu do większego miasta bądź rozlokowanie sklepów i punktów usługowych. Pamiętaj, że okazyjna cena domu z reguły jest związana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie łączyło się z natężonym hałasem. Zwróć również uwagę, w jakiej odległości znajduje się sklep spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa wyprawa po zakupy może być znaczącym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność choćby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już podstawą, ale jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – warto się upewnić w tej kwestii.

Zwróć uwagę na stan techniczny domu, który zamierzasz zakupić!

Starannie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się nieruchomość. Czy dom nie ma grzyba na ścianie? Czy wszystkie instalacje działają? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Oczywiście z wieloma usterkami i kłopotami możesz sobie poradzić, a dom wyremontować zgodnie ze swoim gustem, ale wszelkie odkryte wady są też przesłanką do negocjacji cenowej. Możesz na wejściu przewidzieć dodatkowe koszty, jakie przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Podstawowym aspektem są otaczający nas sąsiedzi!

Wiele osób zapewne nie bierze tego pod uwagę, ale należałoby pokręcić się po okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów oraz przetestuj, czy za płotem nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do przyjęcia. Spory sąsiedzkie są niestety niezwykle częste. Jeśli stwierdzisz, że coś Cię może drażnić już na samym początku, to może wskazane jest rozważyć jednak rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Przykładowo, uporczywe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Dodatkowo mieszkanie obok osób, których się nie cierpi, stanie się prawdziwą katorgą po pewnym czasie.

Przy zakupie domu koniecznie podpiszcie umowę!

Jeśli wybraliście już z rodziną idealny dom, to teraz trzeba sfinalizować zakup i tylko się przeprowadzać! Czasami bywa tak, że poprzedni właściciel nieruchomości zostawia meble oraz sprzęty. Jeśli Ty również się z nim umawiasz na takie rozwiązanie, to koniecznie podpiszcie umowę, która mówi o wyposażeniu. Bywa tak, że właściciele obiecywali, że pozostawią sprzęt i meble, a przy odbiorze domu okazało się, że nic nie ma, a właściciel się wypiera swoich deklaracji!

Tagi artykułu
Informacje
Dodany przez użytkownika: Piotr Mazurek
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Więcej od Piotr Mazurek
Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie domu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tematyka: Nieruchomości

Brak artykułów