Powody mruczenia kotów

Powody mruczenia kotów

W dużej mierze zgadza się, że koty mruczą wtedy, gdy jest im dobrze i są radosne. Jednakże  nie zawsze tak jest, ponieważ nasz pupil mruczy również w innych momentach swojego życia. Dlatego warto zainteresować się tym i mieć świadomość tego, kiedy kotu jest najzwyczajniej w świecie dobrze, a kiedy mogą to być sygnały świadczące o jego innych kłopotach bądź perypetiach związanych z kocim życiem.

Co to jest mruczenie?

Ciekawi fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego robić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota osiąga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach, np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

Jak kot mruczy?

Zjawisko mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz tracenia tchu? Wielu naukowców próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy badacze uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtaniowe, inni twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka szczęścia?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Chociaż w większości sytuacji mruczenie u kota oznacza radość oraz zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania czy w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. Inaczej będzie mruczeć kot chory, zestresowany, głodny a inaczej kiedy jest szczęśliwy.

Najczęstsze sytuacje, w jakich koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania powodują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to wzrost kości. Ta interesująca teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kota, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny wykorzystywany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości i mięśni, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

O wartościowym wpływie kota na ludzi sporo się słyszy. Ma on pozytywne cechy, które dobrze działają na jego opiekuna. Mruczenie potrafi zrelaksować i odprężyć, prowadząc do snu. Ma więc ogromny wpływ na stres oraz kłopoty ze snem. Do tego działa kojąco, powodując obniżenie ciśnienia krwi, co z kolei oddziałuje na zdrowe funkcjonowanie serca. Dźwięk, który nasz pupil wydaje, ma lecznicze działanie na kości, a przebywanie z nim pod jednym dachem chroni przed alergiami!

Tagi artykułu
Informacje
Dodany przez użytkownika: Emanuela Olszewska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Więcej od Emanuela Olszewska
Powody mruczenia kotów
Komentarze: 0
Ocena: brak
Do czego można wykorzystać nasiona kukurydzy?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak zabezpieczyć drzewka owocowe przed mrozem?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kiedy należy wykonać badania kału u zwierząt?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czy azalie trzeba wykopywać na zimę?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tematyka: Flora i Fauna
W dużej mierze zgadza się, że koty mruczą wtedy, gdy jest im dobrze i są radosne. Jednakże  nie zawsze tak jest, ponieważ nasz pupil mruczy również w innych momentach swojego życia. Dlatego warto zainteresować się tym i mieć świadomość tego, kiedy kotu jest najzwyczajniej w świecie dobrze, a kiedy mogą to być sygnały świadczące o jego innych kłopotach bądź perypetiach związanych z kocim życiem.Co to jest mruczenie?Ciekawi fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego robić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota osiąga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach, np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.Jak kot mruczy?Zjawisko mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruc...