Czym są tzw. formatówki do drewna?

Czym są tzw. formatówki do drewna?

W tartakach, zakładach przetwórstwa drewna i warsztatach stolarskich stosuje się wiele przydatnych maszyn służących do mechanicznej obróbki drewna. Jedną z nich są tzw. formatówki do drewna. Do czego dokładnie służą te urządzenia i czy są bezpieczne dla operatorów? Jakie są rodzaje formatówek do desek? Szczegółowo wyjaśniamy te kwestie w artykule.

Maszyna do przycinania desek

Formatówka do desek to specjalistyczna maszyna, która umożliwia przycinanie elementów drewnianych z dużą precyzją i szybkością. Formatówki do drewna są niezbędne w produkcji mebli, konstrukcji budowlanych czy wykonywaniu różnorodnych elementów dekoracyjnych z drewna. 

Budowa formatówek do drewna

Urządzenia te, znajdujące się w ofercie producenta maszyn tartacznych Walter24, składają się z zasobnika, łańcuchowych zbieraków transportowych umożliwiających przenoszenie surowca oraz kluczowych elementów, czyli pił przeznaczonych do przycinania desek. Proces ten odbywa się w sposób bardzo dokładny, w oparciu o ściśle określone parametry. 

Formatówka z co najmniej dwoma napędami

W zależności od potrzeb oraz wymagań użytkownika formatówki do drewna mogą być wyposażone w różne rodzaje napędów. Najprostszym rozwiązaniem jest maszyna z jednym napędem, która pozwala na przycinanie desek tylko w jednym kierunku. Takie formatówki do drewna można znaleźć w ofercie wielu dostawców maszyn tartacznych. 

Jednak coraz częściej spotykane i oferowane są formatówki z dwoma lub więcej napędami, które umożliwiają cięcie w różnych kierunkach oraz pod różnymi kątami. Wówczas możliwa jest też obróbka aż dwóch partii surowca jednocześnie. W tym wariancie jedna partia drewna jest docinana w inny sposób niż druga. To znacznie usprawnia cały proces produkcyjny w tartaku i czyni go wydajniejszym. 

Systemy bezpieczeństwa w formatówkach do desek

Praca z formatówkami do drewna wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego producenci maszyn tartacznych dbają o to, aby ich urządzenia były wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa. Jednym z nich jest osłona piły, która chroni użytkownika przed przypadkowym kontaktem z ostrzem oraz zabezpiecza przed odpryskami drewna. 

Ponadto, podczas produkcji formatówki do desek należy stosować się do wszelkich obowiązujących norm bezpieczeństwa, takich jak norma EN 1870-14 regulująca wymagania związane z bezpieczeństwem maszyn do obróbki drewna.

Tagi artykułu
Informacje
Dodany przez użytkownika: Żaneta Borkowska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Więcej od Żaneta Borkowska
Jakie zalety ma drewno lite C24 i gdzie się je stosuje?
Komentarze: 0
Ocena: brak
W jakim celu stosuje się papier przekładkowy?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Co wyróżnia transport intermodalny?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na czym polega proces szlifowania metalu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czym są tzw. formatówki do drewna?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tematyka: Gospodarka i przemysł
W tartakach, zakładach przetwórstwa drewna i warsztatach stolarskich stosuje się wiele przydatnych maszyn służących do mechanicznej obróbki drewna. Jedną z nich są tzw. formatówki do drewna. Do czego dokładnie służą te urządzenia i czy są bezpieczne dla operatorów? Jakie są rodzaje formatówek do desek? Szczegółowo wyjaśniamy te kwestie w artykule.Maszyna do przycinania desekFormatówka do desek to specjalistyczna maszyna, która umożliwia przycinanie elementów drewnianych z dużą precyzją i szybkością. Formatówki do drewna są niezbędne w produkcji mebli, konstrukcji budowlanych czy wykonywaniu różnorodnych elementów dekoracyjnych z drewna. Budowa formatówek do drewnaUrządzenia te, znajdujące się w ofercie producenta maszyn tartacznych Walter24, składają się z zasobnika, łańcuchowych zbieraków transportowych umożliwiających przenoszenie surowca oraz kluczowych elementów, czyli pił przeznaczonych do przycinania desek. Proces ten odbywa...