Ciekawe lektury szkolne w szkole podstawowej

Ciekawe lektury szkolne w szkole podstawowej

Wspólne czytanie książek z dziećmi to wspaniały sposób na budowanie więzi i spędzanie wspólnego czasu. Nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Jest to też doskonały sposób, aby wykształcić już u najmłodszych nawyk czytania. Będzie on im niezmiernie przydatny kiedy pójdą do szkoły i będą musiały czytać. Te, które wyniosą pasję do książek z domu, z pewnością łatwiej przebrną przez listę lektur, gdzie niestety nie każda pozycja zasługuje na wielkie fanfary. Żeby jednak nadać obowiązkowi czytania szkolnego nieco optymizmu, przedstawiamy ciekawe i fascynujące pozycje z kanonu lektur szkolnych.

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – lektura szkolna 

Cudowna, napisana ze sporą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać oraz zainteresowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Zapoznanie się z tą lekturą to olbrzymia przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To bardzo dobry sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych wierszy dla najmłodszych.

Popularna opowieść dla dzieci – Detektyw Pozytywka autorstwa Grzegorza Kasdepke

Czytelnicy mogą się zdziwić, że tak genialnie napisana historia jest szkolną lekturą. To niezwykle istotne, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki polskich autorów, które są atrakcyjne oraz zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Książka dla dziewięciolatka – O psie, który jeździł koleją autorstwa Romana Pisarskiego

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który podróżował koleją. Co ciekawe, książka powstała na podstawie prawdziwej historii. Jest to poruszająca przypowieść o przyjaźni, wierności oraz zaangażowaniu, a także o tęsknocie oraz szczególnej więzi, jaka może połączyć człowieka oraz jego czworonoga.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – dziecięcy kryminał 

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak idealnie odzwierciedla świat trzynastolatków. Roboty i inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwiązania, a nawet pierwsze, nieśmiałe uczucia – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym lektura się spodoba mamy super wieści: to jedynie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

Mikołajek – opowieść dla małych i dużych miłośników zabawnych przygód 

Przygody Mikołajka, małego francuskiego chłopca, oraz jego szkolnych kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, bądź zabrać tę książkę na rodzinny wyjazd. Ogrom dobrego humoru oraz interesujących przygód, wzbogacony przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Z pewnością jest to lektura, którą czyta się z radością.

Balladyna Juliusza Słowackiego – klasyka literatury 

Może nie jest to trafny wybór na niebanalną lekturę szkolną, ale wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, aby okazało się, że jest to pasjonująca książka! Wystarczy wyobrazić sobie rywalizację Balladyny i Aliny o względy Kirkora w dzisiejszych czasach – film na podstawie takiej historii byłby fascynującą  sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet mimo wyrzutów sumienia nadal postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale konflikty bohaterów i postacie mogłyby równie dobrze być zaprezentowane w stylu greckiej tragedii. Plusem jest forma dramatu, dzięki której lektura czyta się szybko.

Stowarzyszenie umarłych poetów – jaki morał płynie z tej opowieści? 

Książka została napisana na podstawie scenariusza autorstwa Toma Schulmana. Film miał swoją amerykańską premierę w 1989 roku i zdobył wielki rozgłos, a także został uhonorowany wieloma nagrodami. I słusznie, gdyż jest to niezwykła i mocno wzruszająca historia z mocnym przekazem. Poruszone są w tej historii problemy dojrzewania i poszukiwania własnej tożsamości. Zasady, które są narzucone chłopcom w elitarnej szkole, nie pozostawiają miejsca na indywidualizm i własne wybory. Tym surowym wymogom przeciwstawia się nauczyciel angielskiego, który w niekonwencjonalny sposób uczy młodych studentów jak podążać w zgodzie z własnymi zainteresowaniami i odkrywać swoje prawdziwe wnętrze. Ta książka uczy tak wiele, że przeczytać powinien ją każdy, a szczególnie nauczyciele.

Tagi artykułu
Informacje
Dodany przez użytkownika: Krystyna Urbańska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Więcej od Krystyna Urbańska
Ciekawe lektury szkolne w szkole podstawowej
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tematyka: Kultura i sztuka
Wspólne czytanie książek z dziećmi to wspaniały sposób na budowanie więzi i spędzanie wspólnego czasu. Nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Jest to też doskonały sposób, aby wykształcić już u najmłodszych nawyk czytania. Będzie on im niezmiernie przydatny kiedy pójdą do szkoły i będą musiały czytać. Te, które wyniosą pasję do książek z domu, z pewnością łatwiej przebrną przez listę lektur, gdzie niestety nie każda pozycja zasługuje na wielkie fanfary. Żeby jednak nadać obowiązkowi czytania szkolnego nieco optymizmu, przedstawiamy ciekawe i fascynujące pozycje z kanonu lektur szkolnych.Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – lektura szkolna Cudowna, napisana ze sporą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać oraz zainteresowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Zapoznanie się z tą lekturą to olbrzymia przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To bard...