Losy horroru w przeszłości, a dzisiaj!

Losy horroru w przeszłości, a dzisiaj!

Horrory są gatunkiem filmowym, w którym rządzą prawa nadprzyrodzone i przerażające momenty życia bohaterów. Brutalne sceny czy różnorodne obrazy szaleństwa to podstawa horroru. Często dominują mordercy psychopaci, bądź krwiożercze zwierzęta. Paranormalne zjawiska nie są tutaj niczym niezwykłym. Świat, a także wzór rzeczywistości występujący w horrorach jest kompletnym zaprzeczeniem norm, które znamy!

Czym jest horror?

Horror to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich oraz filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą nierzadko oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie przedstawić to, co irracjonalne i straszne.

Kluczowy bohater to istne zło, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konflikt dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.

Historia horroru, czyli jak to się wszystko zaczęło?

Początki horroru można już odszukać w epoce kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak na przykład film „Gabinet doktora Caligari”

W latach 30. XX wieku horror był już dość rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym okresie dużo filmów o potworach jak na przykład: „Dracula” T. Browninga czy „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Niemniej jednak szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. oraz 60. W tym okresie powstało dużo kiczowatych i morderczych ekranizacji, w czym prym trzymała brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. przyniosły nieco odejście od standardowej formy horroru i powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ciała człowieka, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni etap przemiany horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w których mamy do czynienia z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – na przykład upiorem okazuje się człowiek.

Na jakim etapie są dzisiejsze horrory?

Dzisiejsze kino odchodzi już od faktycznej grozy, która przeważała w przeszłości. W trakcie masowych produkcji horrorów jest coraz mniej filmów, które wprowadzają namacalny lęk i niepokój. Przeważają teraz tematy gore, bądź takie, które wywołują w widzu obrzydzenie. Dzisiaj wyróżnikiem dobrego filmu stała się duża dawka przemocy i szybka akcja. Mimo tego, że na przestrzeni lat zaszło tyle zmian, to pewne jest to, że ludzi pociąga mroczna strona życia!

Tagi artykułu
Informacje
Dodany przez użytkownika: Miłosz Marciniak
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Więcej od Miłosz Marciniak
Losy horroru w przeszłości, a dzisiaj!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tematyka: Kultura i sztuka
Horrory są gatunkiem filmowym, w którym rządzą prawa nadprzyrodzone i przerażające momenty życia bohaterów. Brutalne sceny czy różnorodne obrazy szaleństwa to podstawa horroru. Często dominują mordercy psychopaci, bądź krwiożercze zwierzęta. Paranormalne zjawiska nie są tutaj niczym niezwykłym. Świat, a także wzór rzeczywistości występujący w horrorach jest kompletnym zaprzeczeniem norm, które znamy!Czym jest horror?Horror to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich oraz filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą nierzadko oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie przedstawić to, co irracjonalne i straszne.Kluczowy bohater to istne zło, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konflikt dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec cały czas...