Własny film dokumentalny - czy jego nakręcenie jest trudne?

Własny film dokumentalny - czy jego nakręcenie jest trudne?

Niemal każdy z nas w swoim życiu miał styczność z ciekawą historią. Nie musi być ona związana tylko i wyłącznie z naszym udziałem, może być także usłyszana. Dobrym sposobem na jej utrwalenie i przekazanie innym jest nakręcenie filmu dokumentalnego. Wiele osób w tym miejscu zada sobie pytanie, jak do tego przystąpić i czy jest to bardzo trudne? W rzeczywistości kręcenie filmu dokumentalnego może być ciekawym doświadczeniem, które wcale nie wymaga żadnej wprawy.

Zastanów się nad pomysłem na swój film dokumentalny

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Spisz na kartce wstępny scenariusz filmu dokumentalnego

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jaki sprzęt do nakręcenia filmu dokumentalnego?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zrealizować film dokumentalny?

Aby nakręcić film dokumentalny, nie musisz być profesjonalistą. Nie musisz także zamawiać doświadczonej ekipy filmowej — montażysty dźwięku, choreografa, charakteryzatora, czy reżysera. Reżyserem jesteś tutaj Ty sam. Najważniejsza jest historia, jaką chcesz przekazać w swoim filmie dokumentalnym. 

Osoba, która występuje w filmie, powinna zachowywać się naturalnie tak jak na co dzień. Dobrze jeśli wraz z opowiadaną historią jest w stanie przekazać emocje, które jej towarzyszą. 

Film możesz kręcić ręcznie lub przy użyciu statywu. Ciekawym urozmaiceniem będzie dodanie ujęć z drona, o ile go posiadasz i umiesz się z nim obchodzić. Wszystko to kwestia pomysłu, w filmie dokumentalnym nie ma ograniczeń.

 

 

Tagi artykułu
Informacje
Dodany przez użytkownika: Miłosz Marciniak
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Dodaj komentarz
Komentarze
Pola Szulc

Bardzo fajny artykuł, może kiedyś spróbuję swoich sił w kinematografii.

Oceń
  • 0
  • 0
Edward Wójcik

Szacun dla ludzi, którzy mają taki talent, że w domu potrafią robić cuda!

Oceń
  • 0
  • 0
Więcej od Miłosz Marciniak
Losy horroru w przeszłości, a dzisiaj!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tematyka: Kultura i sztuka
Niemal każdy z nas w swoim życiu miał styczność z ciekawą historią. Nie musi być ona związana tylko i wyłącznie z naszym udziałem, może być także usłyszana. Dobrym sposobem na jej utrwalenie i przekazanie innym jest nakręcenie filmu dokumentalnego. Wiele osób w tym miejscu zada sobie pytanie, jak do tego przystąpić i czy jest to bardzo trudne? W rzeczywistości kręcenie filmu dokumentalnego może być ciekawym doświadczeniem, które wcale nie wymaga żadnej wprawy.Zastanów się nad pomysłem na swój film dokumentalnyProjekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowan...